Kolejny Wielki finał WOŚP

Kolejny Wielki finał WOŚP
Kolejny Wielki finał WOŚP

Jednak jest dobrze…

Mamy kolejny finał WOŚP za sobą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 26 lat pomaga i jednocześnie dzieli polaków na dwa wrogie obozy. Temat jest skomplikowany bardziej, niż się wydaje. Wpisując w wyszukiwarkę magiczne słowo „wośp” tuż dzień po 26 finale pojawiają się następujące najważniejsze artykuły dnia:

  • „Jarosław Kaczyński wspiera WOŚP? … „
  • „Ksiądz przegonił wolontariuszy WOŚP sprzed kościoła … „
  • „Niezwykły gest księdza. Wysypał pieniądze z tacy do puszki WOŚP”

– Odnoszę wrażenie, że informację serwowane przez media od pewnego momentu kręcą się albo wokoło polityki, albo wokoło kościoła. Naprawdę interesuję kogoś to, czy Jarosław Kaczyński wspiera WOŚP? Albo o księdzu, który przegonił wolontariuszy?

Zakładając bloga nie przypuszczałem, że to napisze, że w ogóle kiedykolwiek napiszę co sądzę o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zapewne moje zdanie nie jest odosobnione, ale jednocześnie mam świadomość spotkania się z krytyką osób myślących inaczej. Każdy ma prawo uważać co jest słuszne a co nie, co powinien, a czego nie powinien robić. A więc co sądzę naprawdę?

Wręcz wkurwia mnie fakt, że WOŚP odwala czarną robotę za nasz rząd

Tak, wkurwia mnie to strasznie – że żyjemy w takim kraju, w którym na sprzęt do ratowania życia dzieci trzeba organizować zrzutki, bo ludzie, którzy powinni o to zadbać, są zbyt zajęci własnym „ja” i przepychankami politycznymi. Nie jest istotne za kim jestem. Istotne jest to, że ktokolwiek był, przez ostatnie 26 lat nic z tym nie zrobił. Pomimo to, co roku wspieram akcję i się tego nie wstydzę. Co z tego mam? Nic, satysfakcję! Dobrze, że ktoś to robi, że jest taki Owsiak, który to ogarnia. To ciężka praca wielu rąk, wielu wolontariuszy, którzy poświęcają swój prywatny czas, aby pomagać innym. Snoby i tak powiedzą, że Jurek Owsiak zatrudnia u siebie żonę, córkę i kogo tam jeszcze ślina na język przyniesie. Owszem może i zatrudnia, ale czy to ma znaczenie? Dla mnie ważny jest efekt, który można zmierzyć, nie tak jak wyimaginowany przebieg „passata somsiada„. Albo co gorsze „ktoś od kogoś słyszał, że podobno …” ma nowe Lambo i willę na Mazurach, ponadto jest synem rosyjskiego szpiega, a jego ojciec był milicjantem. Serio?

Chętnie pójdę z Owsiakiem do piekła

Mam propozycję. Wszyscy którzy, opluwają Jurka Owsiaka, powinni zrzec się ratowania życia i zdrowia swojego, swoich bliskich i dzieci sprzętem z serduszkiem. I po kłopocie! Prawda? Shit! Niestety, ale nie. Tak jak powiada przysłowie polskie –

chłop się nie przeżegna, dopóki piorunu nie usłyszy

Jak głową w mur

Można walić bez końca. W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Tak jak nagłówki dzisiejszych news’ów są podzielone, tak podzielone są zdania na temat WOŚP. Co roku to samo niczym wojna USA z konfederacją plemion indiańskich. Za kilka złotych, mniej, lub więcej, albo wcale nie wspomagając można trafić do odpowiedniego „wora”. Zamiast zaangażować się w zbiórkę lub ją po prostu przemilczeć, namiętnie zaciągają się do któregoś z tych obozów. Natomiast już samo zajęcie stanowiska wobec fundacji Owsiaka, jest równoznaczne z określeniem swojego nastawienia do partii rządzącej, miesięcznic, reformy sądownictwa, związków partnerskich, służby zdrowia, pogody, zbyt słonej zupy, zeszłorocznego śniegu i (tutaj wstaw cokolwiek chcesz). Ehh…

Jednak wystarczy nieco szerzej spojrzeć, zdjąć klapki, aby zobaczyć na własne oczy, co jest grane. Rozejrzeć się w jakimkolwiek szpitalu dziecięcym, ten sprzęt jest wszędzie. Każdy rodzic, którego dziecko walczyło o życie, lub zdrowie w polskim szpitalu to powie. To smutne i przykre, że my Polacy musimy organizować wielkie zbiórki, aby móc leczyć się „publicznie”. Chociaż z drugiej strony, rządzącym pewnie odpowiada taki układ, że publiczne szpitale wyposażamy my, Rodacy… Pamiętaj, że kiedy znajdziesz się w potrzebie, nie będzie dla ciebie ważne, kto ufundował sprzęt ratujący życie. Będzie zależało ci jedynie na tym, żeby z niego skorzystać.

Kim jest Pan Wyrafinowany? Być może to osoba, którą mijasz rano w metrze, pospiesznie jadąc do pracy. A może to osoba, z którą zderzyłeś się wózkiem w sklepie. Pędząc jak szaleniec do długiej niczym za komuny kolejki do kasy. Być może to sprzedawca w kiosku, w którym kupujesz miejski, Newsweek lub wkłady do e-papierosa. Jestem taki jak Ty. Codziennie rano wychodzę z domu, pracuję, robię zakupy, wracam do domu i kładę się spać. Czasami opisuję to, co przeżyłem albo to, co chciałbym Ci przekazać. Przeczytasz?

Zostaw odpowiedź :

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany!

2 + 4 =