Oszustwo na Netflixa. Uważaj na fałszywe maile!

Oszustwo na Netflixa. Uważaj na fałszywe e-maile!
Oszustwo na Netflixa. Uważaj na fałszywe e-maile!

Siedzisz sobie wygodnie w fotelu, oglądasz kolejny sezon ulubionego serialu na Netfliksie, w tym samym czasie na Twój telefon przychodzi dziwne powiadomienie. Wiadomość od… Netflixa – “Zaktualizuj swoje konto teraz”. W pierwszej chwili bagatelizujesz problem, w myśl zrobię to później. Mijają kolejne dni, jednak przychodzi następna wiadomość, tym razem z prośbą o zaktualizowanie danych dotyczących płatności. Właśnie w tym momencie powinna zapalić się czerwona lampka. Sygnalizująca próbę wyłudzenia danych płatniczych z karty! Właśnie tak wygląda scenariusz metody na Netflixa. Metoda może i już znana, jednak tym razem to na moją skrzynkę przyszyły takie wiadomości. Tym wpisem postaram się wyjaśnić jak nie dać się oszukać metodą na Netflixa.

Oszustwo na Netflixa

Schemat działania do tej pory był dość prosty. Oszuści pozorowali błąd w płatności, namawiając nas do podania wszystkich danych osobowych łącznie z tymi danymi do karty. Tylko tym razem otrzymamy nie jedną, a kilka wiadomości o różnej treści, za każdym razem odnoszących się do problemów z danymi bilingowymi. Takie działanie ma uwiarygodnić oszustów w oczach ofiary, aby ta niczego nieświadoma przekazała niezbędne dane. Przeanalizujemy teraz krok po korku jak wygląda próba wyłudzenia danych.

Pod żadnym pozorem nie polecam klikania w odnośniki takich wiadomości, może to być bardzo niebezpieczne i obarczone ryzykiem utraty środków pieniężnych!

Jak zweryfikować wiadomość i odróżnić ją od prawdziwej?

W pierwszym mailu, jaki otrzymałem oszuści próbują zachęcić mnie do zalogowania się w podstawionej witrynie, która zresztą jak się później okazało łudząco przypominającą tę Netflixa.

Poniżej wyszczególniłem różnice w wiadomościach pomiędzy Netfliksem a oszustami. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, zawsze zweryfikuj nadawcę wiadomości oraz podmiot podpisujący szyfrowanie.

Wiadomość pochodząca od Netlfixa
Wiadomość pochodząca od Netlfixa
Wiadomość pochodząca od oszustów
Wiadomość pochodząca od oszustów

Jeśli otrzymacie podobne wiadomości, najlepszym sposobem, aby zweryfikować ich prawdziwość jest zalogowanie się na swoje konto w Netfliksie i sprawdzenie w ustawieniach interesujące nas informacje. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w odnośniki umieszczone w mailu!

Treść wiadomości od oszustów
Treść wiadomości od oszustów

Kolejne maila, jakie przyszły na moją skrzynkę dotyczyły aktualizacji płatności – “Twoje konto jest zawieszone”. Również jak w pierwszym przypadku, nadawcą wiadomości nie był Netflix. Zwróć uwagę na treść poniższej wiadomości. Przy rejestracji konta na Netflksie użytkownik podaje swoje imię, dlatego zawsze w korespondencji jest ono zawarte. W tym przypadku jest brak jakichkolwiek imion, tylko suche Witam!

Treść wiadomości oszustów. Oszustwo na Netflixa.
Treść wiadomości oszustów. Oszustwo na Netflixa.

Strona oszustów

Oszustwo na Netflixa nie miałoby takiego wydźwięku, gdyby nie to, że oszuści sprytnie spreparowali stronę, na którą trafia użytkownik po kliknięciu w odnośnik. Na całe szczęście Google przyłożyło swoje 5 groszy i wyświetla stosowny komunikat, zanim cokolwiek użytkownik zdąży wpisać.

Strona oszustów. Oszustwo na Netflixa.
Strona oszustów. Oszustwo na Netflixa.

Oczywiście przeszedłem dalej, aby sprawdzić, co się kryję za czerwoną kurtyną.

Strona oszustów. Oszustwo na Netflixa.
Strona oszustów. Oszustwo na Netflixa.
Strona oszustów. Oszustwo na Netflixa.
Strona oszustów. Oszustwo na Netflixa.

I… tak jak wcześniej wspomniałem, za czerwoną kurtyną kryję się strona łudząco przypominającą tę Netflixa! Jednak jest kilka szczegółów, które ją wyróżnia. Pierwszy z nich to sposób logowania – brakuję logowania przez Facebooka. Tak, to jest bardzo ważny sygnał, że coś tu jest nie tak, dlatego, że obecnie znacznie trudniej jest dostać „pozwolenie” od FB na użycie ich API do logowania w swojej witrynie za pośrednictwem ich systemu. Wszystko za sprawą afery Cambridge Analytica która wybuchła marcu 2018 roku. Z tego powodu na stronach próbujących wyłudzić dane brakuję sposobu logowania za pośrednictwem kont społecznościowych.

Kolejnym sygnałem, że coś się nie zgadza, jest nieaktualna ramówka w tle. Jestem przekonany, że wszyscy użytkownicy Netflixa doskonale znają, a przynajmniej orientują się w aktualnościach związanych z serialami.

Przechodzimy do ostatniej, również istotnej sprawy, która mocno rzuca się w oczy. Mianowicie chodzi o adres, jakiś denisyaprimarket… coś tam. Oczywiście oszuści dorzucili nazwę Netflix w adresie URL, jednak zrobili to na początku i dziwnie to wygląda. Prawdziwy adres Netflixa to www.netflix.com/pl/. Oraz dla porównania oryginalna strona Netflixa.

Oryginalna strona Netflixa
Oryginalna strona Netflixa

Podsumowanie oszustwa na Netflixa

Jeśli wszystko jest jasne, to proszę Was, nie dajcie się więcej nabrać na te brednie. Nie mogę patrzeć jak staruszki wciąż nabierają się na metodę na wnuczka. Jak „cebularze” skuszeni szybkimi zyskami nabierają się na cudowne sposoby inwestycji życia. Jak w końcu młodzi ludzie, wcale nie wykluczeni cyfrowo nabierają się na Netflixa i tego typu inne akcje.

Pamiętajcie. Nie ma nic za darmo. Coś darmowe jest tylko pozornie darmowe! Jak chociażby sławne 500 plus, za które wszyscy zapłacimy sowitą cenę. Nawet tego bloga nie czytacie za darmo, ale o marnowaniu czasu i pieniędzy porozmawiamy sobie innym razem. Trzymajcie się cieplutko! I do usłyszenia za jakiś czas.

Kim jest Pan Wyrafinowany? Być może to osoba, którą mijasz rano w metrze, pospiesznie jadąc do pracy. A może to osoba, z którą zderzyłeś się wózkiem w sklepie. Pędząc jak szaleniec do długiej niczym za komuny kolejki do kasy. Być może to sprzedawca w kiosku, w którym kupujesz miejski, Newsweek lub wkłady do e-papierosa. Jestem taki jak Ty. Codziennie rano wychodzę z domu, pracuję, robię zakupy, wracam do domu i kładę się spać. Czasami opisuję to, co przeżyłem albo to, co chciałbym Ci przekazać. Przeczytasz?

Zostaw odpowiedź :

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany!

− 1 = 2