Poradnik imprezowicza – Sposoby na kaca. Co zjeść i wypić, żeby pozbyć się kaca?

Poradnik imprezowicza - Sposoby na kaca. Co zjeść i wypić, żeby pozbyć się kaca?
Poradnik imprezowicza – Sposoby na kaca. Co zjeść i wypić, żeby pozbyć się kaca?

Nie czytaj tego na kacu, i tak już jest za późno…

Kac to ciężka sprawa. Trudno się go pozbyć, występuje praktycznie zawsze po każdej imprezie. Jest jak wrzód na dupie, no dobra, jak etap w pewnym wieku mężczyzny… i niestety każdy musi przez to przejść. Nie będę się zagłębiał w biologiczne procesy towarzyszące spożywaniu alkoholu ani w medyczne zagadnienia. Żadnych analiz chemicznych, przyczyn kaca, czy objawów kaca. Te wszystkie informacje znajdziesz w internecie. Tutaj poznasz tylko prawdę i samą prawdę. Tylko praktyka, żadnej teorii. Zapraszam dalej!

Kto z was nie miał kaca, niech pierwszy rzuci kamieniem

Sobotnie poranki bywają ciężkie, ba…ba…bardzo ciężkie. Wczorajszy wieczór niepostrzeżenie przeszedł do historii. Myśli ze spokojem starca leniwie drążą głowę. A twój organizm pragnie wody bardziej niż nimfomanka orgazmu. Zjedzony o 23 kebs z podwójną baraniną na ostrym umacnia cię w przekonaniu o zbliżającej się wizycie w toalecie. Słyszysz nawet, jak trawa rośnie i jak nieznośnie sapie kot sąsiadów mieszkających po drugiej stronie ulicy. Przyrzekasz wszem i wobec że już nigdy więcej nie wypijesz ani kropli. Samo słowo alkohol wywołuje odruch wymiotny niczym widok pistacjowo-pudingowej kupa niemowlaka. Trudno się dziwić. Takie właśnie są skutki picia bez umiaru wódki, ale są i na to sposoby. Co zjeść i wypić, żeby pozbyć się kaca?

Kadr z filmu Kac Vegas Bangkok
Kadr z filmu Kac Vegas Bangkok

Co wypić, aby poczuć się lepiej?

Woda to zdecydowanie za mało. Owszem, odpowiednie nawodnienie jest ważne, ale na samym początku, zaraz po skończeniu spożywania alko. Kiedy budzisz się rano i… hmm to oczywiste, że potrzebujesz się napić, ale nie pij samej wody! Uzupełnij elektrolity, to bardzo ważne! Wczorajszego wieczoru mnóstwo z nich zostało wypłukanych z twojego organizmu. Możesz również posiłkować się witaminami, szczególnie witaminą C. Tylko pod żadnym pozorem nie pij soków cytrusowych. Paw jak malowany! Dobrym sposobem na uzupełnienie brakujących witamin i minerałów jest wypicie soku warzywnego, w szczególności pomidorowego. Zasadowe pH ukoi zakwaszony żołądek, pozwoli uwolnić od bólu, czy uczucia palenia. Do każdego rodzaju płynu spokojnie możesz dodać miód, tylko taki prawdziwy, nie ten z biedry. Doskonale uzupełni deficyt glukozy i fruktozy. Sok z kiszonych ogórków lub kiszona kapusta to w dużej mierze mit. Owszem zawierają duże ilości witaminy C, ale oprócz tego dostarczysz też duże ilości kwasów, które negatywnie mogą wpłynąć na twój zrujnowany przewód pokarmowy. Zdecydowanie odradzam.

Co zjeść po imprezie?

Tutaj masz dwie drogi. Pierwsza na skróty – kiedy jeszcze cię mdli zjedz maka. Nie będę się rozpisywał dlaczego, spokojnie znajdziesz odpowiedź w internecie. Rozwiązanie przetestowane i przede wszystkim doskonale się sprawdza jako pierwszy posiłek po długiej nocy. Druga droga nie jest już taka łatwa i nie polecam jej, kiedy masz jeszcze problemy z przyjmowaniem pokarmów. Musisz wspiąć się na wyżyny swoich obecnych możliwości, co może okazać się wyzwaniem niczym bieg do monopolowego po fajki trzy minuty przed zamknięciem i przygotować coś samodzielnie. Dasz radę, uwierz mi. Przygotuj patelnię i zrób jajecznicę na maśle, tylko nie spal masła! Bo będzie niedobre. Możesz trochę dodać soli i pieprzu, ale nie za dużo. Spokojnie możesz dołączyć do tego jak że pieszczącego paletą smaków wyszukanego posiłku po prostu pomidory lub sok pomidorowy. Raczej postaw na rzeczy lekko strawne. Nic tłustego, nic dobrze przyprawionego. Najprostsze formy pokarmów będą Ci sprzyjać w wydobrzeniu i dotrwaniu do końca jak że męczącego dnia.

Kadr z filmu Kac Vegas
Kadr z filmu Kac Vegas

Czego unikać na kacu?

Cóż… wszystkiego, czego nie lubisz normalnie. Bez kaca. To oczywiste. Ale tak jak wspomniałem wyżej, lepiej nie spożywaj soków cytrusowych. Zakończysz reklamacją. Unikaj też potraw tłustych, pęczących oraz dobrze przyprawionych. Niektórzy stwierdzą, że nie ma nic lepszego niż barszcz czerwony przyprawiony pieprzem tak, że mógłby służyć, jako paliwo rakietowe do odrzutowców. Tak, owszem, pod warunkiem, że masz nie więcej niż dwadzieścia lat. Nie polecam.

Przygotuj się, to jest must have!

Elektrolity. Nie ważne w jakiej postaci, najlepiej w tabletkach, ale mogą być też i w proszku do rozpuszczenia. To jest must have, aby móc stanąć na nogi. Dobre witaminy. Nie ma konkretnej marki. Weź sprawdzone, takie, które rzeczywiście na ciebie działają. Sok z pomidorów lub warzyw. Bardzo szybko postawi cię do pionu. Najprawdopodobniej minie cię też ból głowy. A skoro przy głowie jesteśmy, to lepiej nic nie bierz od bólu, ale jeśli koniecznie musisz to tylko i wyłącznie środki zawierające Ibuprofen. Żadnych tabletek z Paracetamolem! Twoja wątroba po morderczym crossficie jaki otrzymała wczoraj, zwyczajnie chciałaby już odpocząć.

Podsumowanie

Skoro już wiesz, przynajmniej w teorii co zrobić, aby zminimalizować skutki grubo zakrapianej nocy, jak pozbyć się kaca, możesz przejść do etapu wdrażania. Nic na siłę, na każdego mogą działać zupełnie inne czynniki. Zawarte porady są zbiorem moich własnych przeżyć i sposobów walki z kacem. Musisz pamiętać jedno – pić to trzeba umić!

Kadr z filmu Kac Vegas
Kadr z filmu Kac Vegas

Kim jest Pan Wyrafinowany? Być może to osoba, którą mijasz rano w metrze, pospiesznie jadąc do pracy. A może to osoba, z którą zderzyłeś się wózkiem w sklepie. Pędząc jak szaleniec do długiej niczym za komuny kolejki do kasy. Być może to sprzedawca w kiosku, w którym kupujesz miejski, Newsweek lub wkłady do e-papierosa. Jestem taki jak Ty. Codziennie rano wychodzę z domu, pracuję, robię zakupy, wracam do domu i kładę się spać. Czasami opisuję to, co przeżyłem albo to, co chciałbym Ci przekazać. Przeczytasz?

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszam, dołącz do dyskusji!x
()
x